Streszczenie baśni o szewczyku oskara kolberga

Pobierz

Objaśnienie trudnych wyrazów.. 5,9 / 10 8 ocen .. zwyczaje i obrzędy.. Poniżej zamieszczam link do filmu oposłuchaj → Oskar Kolberg "O szewczyku" .. Wskaż cechy gatunkowe baśni.. W domu rodzinnym stykał się z ważnymi przedstawicielami środowiska kulturalnego Warszawy - Samuelem Bogumiłem Linde, Mikołajem Chopinem (ojcem .1 List O. Kolberga do J. Majera z 1 stycznia 1886 roku, Korespondencja Oskara Kolberga (), cz. III (DWOK T. 66), Wrocław-Poznań 1969, s. 311.. Notatka w zeszycie: Mrówki- Rybki i kaczki- Pszczoły- 2.Zadanie na jutro Do podanych zdań dotyczących utworu Oskara Kolberga "O szewczyku" - zapisz obok nich podane cechy baśni.. Baśń Porazińskiej wykazuje duże podobieństwo do dwóch tekstów zapisanych przez Oskara Kolberga pod tym samym tytułem O szewczyku, zamieszczonych w dwóch tomach jego dzieła Lud: w tomie Lubelskie i w tomie Krakowskie.Oskar Kolberg Henryk Oskar Kolberg (ur. 22 lutego 1814 we wsiPrzysucha koło Radomia, zm. 3 czerwca 1890 w Krakowie) - polski etnograf, folklorysta i kompozytor.. Choć był biedny, chodził po wsiach i łatał ludziom buty.. 2.Dostrzeżenie zniszczonego mrowiska na skraju drogi.. Dalsza wędrówka i pomoc pszczołom w zreperowaniu barci.. • Sformułowanie przesłania.. Przeczytaj tekst ze strony 232.. Zainteresowany głównie kulturą muzyczną, zapisywał też ludowe opowieści..

Przeczytajcie baśń o szewczyku: s. î ï î- 234.

O szewczyku"- Oskar Kolberg ,w podręczniku str.232.. 2 Kolberg po przeprowadzce z Warszawy do Modlnicy pod Krakowem nie powrócił już na teren zaboru rosyjskiego.. Notatka w zeszycie: î.. Zajmował się szyciem butów, ale zajęcie to nie przynosiło mu zbytnich dochodów.. • Wskazanie cech gatunkowych baśni w utworze O szewczyku.Szewczyk Dratewka - Plan wydarzeń.. 6.Napotkanie uszkodzonej barci i pomoc pszczołom.. Jej bohaterem jest młody i ubogi szewc, który tułał się po świecie i naprawiał zepsute buty.Miał bardzo dobre serce.Pomagał każdemu, kto potrzebował pomocy, np. mrówkom, kiedy niedźwiedź rozkopał ich mrowisko albo kaczkom, rzucając im kawałki chleba.Temat lekcji: Dobroć wynagrodzona - fragment baśni "O szewczyku" Oskara Kolberga.. Sprawdźcie na marginesie podręcznika, co znaczy słowo: szlachetny.. Posiadał zaś tylko torbę i skromne ubranie.Na początku kilka słów o autorze… Oskar Kolberg to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej kultury..

Przeczytaj baśń ,,O szewczyku" ( podr.

Szewczyk idzie daleko w świat.. Biedny bohater szczególnie potrafi odczuć niedolę słabszych i prześladowanych.. Był synem Juliusza, profesorem miernictwa i geodezji na Uniwersytecie Warszawskim.. Wdzięczność.. Na początek proszę, zapoznaj się z biografią Oskara Kolberga zamieszczoną wOskar Kolberg, "O szewczyku".. Dziś zapoznamy się z fragmentem tekstu "O szewczyku" Oskara Kolberga z podręcznika na s. 232-234.. W tym celu połącz zdania: kolumna 1 kolumna 2 Szewczyk idzie daleko w świat.. W podręczniku na stronie 232 znajduje się krótka biografia Oskara Kolberga.. Ćwiczenie 1.. Przygody szewczyka.. Na pewno zauważyliście, że szewczyk jest postacią szlachetną.. "Szewczyk Dratewka" - streszczenie "Szewczyk Dratewka" to utwór dobrze znany najmłodszym.. Nazywam cechy charakteru tytułowego bohatera tekstu i wyrażam opinię na temat jego postępowania.. Mówi się, że dobro uczynione przez człowieka do niego wraca.. 1.Zapoanaj się z autorem tekstu -Oskarem Kolbergiem (str.232).Szewczyk Dratewka jest postacią o rodowodzie ludowym, jednak w wersjach oralnych jest to postać bezimienna.. Oskar Kolberg z owej wędrówki uczynił swoją drogę życiową.. Autorem tej baśni jest Oskar Kolberg , polski badacz kultury ludowej, żyjący w XIX wieku.. Str. 232- 234), następnie wykonaj zadania.. Jak zwierzęta odwdzięczyły się bohaterowi za jego dobre serce?.

Autor baśni "O szewczyku".

Szewczyk spotyka czarownicę.. 4.Obietnica pomocy złożona przez mrówki.. - bliżej nieokreślone miejsce wydarzeń, Szewczyk spotyka czarownicę.. - fantastyczne wydarzenie, Starsza kaczka odzywa się ludzkim głosem.. Witajcie po majówce!. Twórca ten wędrował po naszym kraju i zapisywał dane dotyczące zwyczajów świątecznych, obrzędów, tańców, jak również informacje na temat baśni, przysłów, piosenek.Oskar Kolberg, "O szewczyku" , 5.. Bardzo proszę, abyście zapoznali się z tym tekstem.Dzisiaj kontynuujemy temat- omawianie baśni O. Kolberga.. Dzisiaj przeczytacie fragmenty utworu "O szewczyku" autorstwa Oskara Kolberga.Wersja oryginalna Oskar Kolberg, O szewczyku [w:] Dzieła Wszystkie t.17 Lubelskie, Kraków 1962, s.192-193 Porównaj Oskar Kolberg, O szewczyku [w:] Dzieła Wszystkie t.8, Krakowskie, 1963, s.45-46 Krakowska wersja jest bardzo piękna i ciekawa, jednak większość dzieci zna dobrze "SzewczykaPrzeczytajcie informacje o Oskarze Kolbergu, który w XIX w. zanotował ludową baśń o szewczyku.. Opublikowano 14th June 2020, autor: Marek Pawlicki.Na początek możesz obejrzeć 7 minutowy film przedstawiający sylwetkę autora baśni ,,O szewczyku".. Cele: Uczeń: • czyta tekst, • rozpoznaje czytany utwór jako baśń i wymienia jej cechy charakterystyczne • przedstawia miejsce i czas wydarzeń • opowiada o wydarzeniach opisanych w utworze • wskazuje wydarzenia, postacie realistyczne i fantastyczneIV - Oskar Kolberg, ,,O szewczyku" cz.I..

Poznaję baśń "O szewczyku".

Podręcznik s. 232.. 3.Pomoc biednym mrówkom.. Szewczyk idzie daleko w świat.. Korzystał z dorobku swoich poprzedników i współpracowników.. szczęśliwe zakończenie, bliżej nieokreślone miejsce wydarzeń, fantastyczne wydarzenie, zastosowanie ożywienia w prezentacji .• Zapoznanie się z biogramem Oskara Kolberga (s.232) • Odczytanie baśni O szewczyku ( s. 232).. 1 - 2, 4 - 5, str. 234 i uzupełnij tabelkę:Każda z baśni niesie jakieś przesłanie, bajka o Szewczyku Dratewce uczy o tym, że każdy dobry czyn będzie kiedyś nagrodzony.. Jedną z bohaterek baśni jest czarownica.Cechy gatunkowe baśni w utworze "O szewczyku" - Połącz w pary.. 7.Dokarmienie głodnych kaczek.Lekcja z wykorzystaniem podręcznika i YouTube.. w Bibliotece PAU-PAN w Krakowie, sygn.. Wdzięczność mrówek i obietnica pomocy.. Naprawiając cudze krzywdy przekonuje, że człowiek nie musi być tylko zły (kaczki boją się myśliwych).Baśnie, opowieści, gadki przez Oskara Kolberga zebrane .. Dokarmianie chlebem głodujących kaczek.. W zeszycie zapiszcie: Szewczyk, bohater baśni, to osoba szlachetna.. Katarzyna Leżeńska.. 5.Dalsza wędrówka.. Dlatego proszę zapoznać się z poniższymi materiałami dotyczącymi tej osoby.. • Omówienie treści utworu.. Zaczynamy!. - zastosowanie ożywienia w prezentacji zwierzęcych bohaterów utworu, Jedną z bohaterek baśni jest .4 maja 2020 r. Temat: Dobroć nagrodzona.. Film ,,Przygody Oskara .. Starsza kaczka odzywa się ludzkim głosem.. 2183 (dawniej 2184), k. 71.Temat: Dobroć nagrodzona - Oskar Kolberg "O szewczyku".. Zapiszcie temat lekcji.. Żył sobie pewien szewczyk, którego nazywano Dratewką.. Baśniowe krainy , Klasa 4 , NOWE Słowa na start!. Przeczytaj baśń "O szewczyku" s. Ułóż plan wydarzeń we właściwej kolejności:.3.. Oskar Kolberg to słynny polski badacz kultury ludowej.. Zerknijcie.. zadanie na poniedziałek / przesłać w piątek.. (30.04) Temat lekcji: Szewczyk - baśniowy super bohater!. Następnie ułóż jego plan wydarzeń (w postaci równoważników zdań).. 3.Przeczytaj ze zrozumieniem baśń pt. "O szewczyku" - podręcznik s. 232 - 234) 4.Notatka - zapisz w zeszycie:Klasa IV Temat: Dobroć nagrodzona. ". 1.Wędrówka szewczyka Dratewki przez las.. Wskazuję cechy gatunkowe baśni w przeczytanym utworze.. Uzupełniają tabelę, dopisując, w jaki sposób .Oskar Kolberg (1814 - 1890),najsłynniejszy polski badacz kultury ludowej, Podróżował po Polsce i notował piosenki, baśnie i przysłowia..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt