Życie i twórczość juliusza słowackiego prezentacja

Pobierz

dotyczących adresatki Słowacki pięciokrotnie powtórzył słowo "wiem".. Załączniki: juliusz_slowacki.ppt.. Przeczytaj biografię Juliusza Słowackiego na portalu Culture.. Zmarł mając zaledwie 39 lat.Kalendarium życia i twórczości Juliusza Słowackiego •4 IX 1809 urodził się w Krzemieńcu •1825-28 studia prawnicze na Uniwersytecie Wileńskim •1829-30 aplikant w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu w Warszawie •1831 praca w Biurze Dyplomatycznym powstańczego Rządu Narodowego •1831 podróż do Paryża i Londynu •1832 powstająPoezje t. 1-2Treść prezentacji.. 19 czerwca 2021 0 Przez admin .. Prezentacja w załączniku.. Jeden z najwybitniejszych twórców romantycznych, nazywany - obok A. Mickiewicza i Z. Krasińskiego - "wieszczem".Juliusz Słowacki po swoim ojcu, który był profesorem wymowy i poezji, odziedziczył zmysł humanisty oraz talent poetycki.. Euzebiusz zmarł nagruźlicę, która później przyczyniła się do śmierci jego syna -Juliusza.. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych.Juliusz Słowacki (1809 - 1849), wybitny polski poeta i dramatopisarz.Jest jednym z najwybitniejszych twórców romantycznych.. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego nosi miano polskiego wieszcza narodowego.. Bohaterowie twórczości epoki romantyzmu są przedstawieni jako samotnicy przeciwstawiający się ustanowionym regułom..

Prezentacja przedstawia życie i twórczość Juliusza Słowackiego.Życie i twórczość Juliusza Słowackiego.

Podoba się?. Typ materiału: TekstJuliusz Słowacki - niespokojny duch, rywal Mickiewicza, ulubiony pisarz Piłsudskiego.. Żali .JULIUSZ SŁOWACKI Wstęp Życie Twórczość Spuścizna 2 Juliusz Słowacki herbu Leliwa (ur. 4 września 1809 w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849 w Paryżu) jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg i epistolograf.Na twórczość Słowackiego powoływali się także artyści skupieni wokół poznańskiego dwutygodnika "Zdrój", którzy swój program nazywali polskim ekspresjonizmem.. Będziecież wy, jak morska czekać fala, Aż ścichnie pieśń i krew oziębnie znowu, I znów się staną z was pełznące węże.Charakterystyka: Słowacki nie był człowiekiem o postury boksera wagi ciężkiej.Przywołując tekst książki Zbigniewa Sudolskiego Pt."Słowacki" można domyślać się jaką sylwetkę miał Juliusz : "Powierzchowność miał bardzo niepospolitą:budowa ciała wątła,mało rozwinięta z jednym ramieniem nieco podniesionym,z piersią zapadłą i wychudłymi rękami,ukoronowana była .Juliusz Słowacki herbu Leliwa (ur. 4 września 1809 w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849 w Paryżu na gruźlicę) - jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg i epistolograf.. Za życia trochę niedoceniany i od zawsze porównywany z Mickiewiczem, z którym przez długi czas rywalizował..

W 1808r, ojciec Juliusza Słowackiego -Euzebiusz poślubiłSalomeę z rodzinyJanuszewskich.Życie i twórczośćKrótka multimedialna biografia Juliusza Słowackiego.

3Temat 11.. Julisz Słowacki - Rozłączenie.. 84% Omów motyw wędrówki i jego funkcje w wybranych utworach różnych epok.Biografia i życiorys Juliusza Słowackiego Juliusz Słowacki uznawany jest za jednego z czołowych przedstawicieli polskiego romantyzmu.. Podobne teksty: 86% Julisz Słowacki - Rozłączenie.. Oficjalny debiut miał miejsce jeszcze przed wybuchem powstania, jednak dopiero poezja zagrzewająca powstańców do walki przyniosła mu sławę i uznanie.160 LAT TEMU ŻYŁEM Z WAMI - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ JULIUSZA SŁOWACKIEGO PRZEBIEG PRZEDSTAWIENIA O JULIUSZU SŁOWACKIM 1.. Prezentacja przedstawiająca postać wybitnego pisarza, poety Juliusza Słowackiego.. Był synem Euzebiusza Słowackiego, profesora literatury w Liceum Krzemienieckim i Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim, oraz Salomei z Januszewskich.Krótka multimedialna biografia Juliusza Słowackiego.. Pisarze Książki Biblioteka Iwona Chibowska.. Film edukacyjny.Poeta zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Montmartre W 1927 roku jego prochy przewieziono do kraju i złożono obok Mickiewicza na Wawelu Mimo iż Słowacki żył zaledwie 40 lat, jego twórczość literacka była obfita i różnorodna; poeta pozostawił po sobie 13 dramatów, blisko 20 poematów, setki wierszy, listów oraz jedną powieść.Wilno Juliusz Słowacki na monetach i banknotach W roku 1829 zaczyna pracę w Komisji Rządowej w Warszawie..

Wychowywał się w rodzinie inteligenckiej, jego ojciec był profesorem literatury początkowo w liceum Krzemienieckim, potem od 1811 roku na Uniwersytecie ...1 Życie i twórczość Juliusza Słowackiego przypada na romantyzm.

Bardzo chciał się kształcić w tym kierunku.. poleca86% Język polski .. W chwili śmierci żona Salomea miała zaledwie 23 lata, a syn Juliusz -5.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Juliusz Słowacki urodził się w Krzemieńcu 4 września 1809 roku.. Stwórzcie prezentację multimedialną trwającą od 4 do 5 minut w wybranym przez Was programie.. Zarówno ojca jak i matkę cechowała duża kultura osobista.. Tradycyjnie uznaje się go za jednego z trzech - obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego - wieszczów.Juliusz Słowacki.. Słowacki urodził się w roku 1809 (4IX) w Krzemieńcu.. Juliusz Słowacki, polski wieszcz, urodził się 4 września 1809 roku.. Zajmował się poezją, dramaturgią oraz epistolografią.Życiorys Juliusza Słowackiego Słowacki Juliusz (), polski poeta, dramatopisarz.. RECYTATOR I: PODKŁAD MUZYCZNY CHOPIN: ETIUDA c - moll Będziecież wy, jak węże stać i słuchać?. Byli ludźmi elity intelektualnej.Temat Autor Prezentacja Dzieła Słowackiego Gabriela Gogól Kliknij tutaj Juliusz Słowacki - Balladyna Natalia Sowa Kliknij tutaj Juliusz Słowacki - Testament mój Dawid Zadora Kliknij tutaj PRZEBIEG LEKCJI Analiza tekstów I. Poszukaj i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat życia i twórczości Juliusza Słowackiego.Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 w Krzemieńcu w południowo-wschodniej części dawnej Rzeczypospolitej (obecnie miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim)..

Kepler wczesne życie Urodził się on w Weil der Stadt w Niemczech w 1571 r., dwadzieścia osiem lat po opublikowaniu wielkiego dzieła De revolutionibus orbium coelestium czyli O obrotach sfer niebieskich, w którym Kopernik wysunął teorię, że to planety krążą wokół Słońca, a ...

Materiał darmowy, przesłany przez czytelnika.. Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika.. Nauki szkolne i studia uniwersyteckie odbywał w Wilnie.. Tu Słowacki był świadkiem wiekopomnych wydarzeń - koronacji Mikołaja I na króla Polski, sądu działaczy Towarzystwa Patriotycznego i w końcu Powstania Listopadowego.Ojciec Juliusza Słowackiego 10 listopada 1814r.. Jednakże jego matka mająca inne plany związane z jego edukacją, zadecydowała o jego studiach prawniczych na Uniwersytecie Wileńskim.Prezentacja multimedialna Korzystając z dostępnych źródeł, wybierzcie informacje dotyczące życia i twórczości Juliusza Słowackiego.. W ostatniej zwrotce wiersza podmiot liryczny wyraża przekonanie o niemożliwości spotkania dwojga rozłączonych.. Biografia Słowackiego i rozrachunek poety ze światem w wierszu "Testament mój" Poznam biografię Juliusza Słowackiego i pojęcie testamentu poetyckiego.. Dorastał w atmosferze twórczości klasycystów, w rodzinie szlacheckiej.. Opatrzcie prezentację celowo dobraną grafiką, muzyką, komentarzem (pamiętajcie, że nieJuliusz Słowacki należy już do drugiego pokolenia romantyków, debiutował znacznie później niż Mickiewicz, bowiem właściwie dopiero w czasie powstania listopadowego.. Prezentacja w załączniku..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt